14 Mayıs: Tarihte Bugün Ne Oldu?

  1. 1948 – İsrail Bağımsızlığı İlan Edildi: İsrail Devleti’nin kuruluşu ve bağımsızlığı, 14 Mayıs 1948’de, Birleşmiş Milletler’in bölgedeki Yahudi ve Arap topluluklarını iki ayrı devlet olarak tanıma kararı sonrasında ilan edildi.

  2. 1509 – Leonardo da Vinci’nin “Mona Lisa” Tablosu Sergilendi: Ünlü İtalyan ressam Leonardo da Vinci’nin en ünlü eserlerinden biri olan “Mona Lisa” tablosu, Fransa’daki Louvre Müzesi’nde ilk kez sergilenmeye başlandı.

  3. 1998 – Frank Sinatra Hayatını Kaybetti: Ünlü Amerikalı şarkıcı ve oyuncu Frank Sinatra, 82 yaşında kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Sinatra, 20. yüzyılın en etkili ve en tanınmış şarkıcılarından biri olarak kabul edilir.

  4. 1925 – İrlanda Anayasası Kabul Edildi: İrlanda’da kabul edilen bu anayasa, ülkeyi bir devlet olarak tanımladı ve bağımsızlığını resmen ilan etti.

  5. 1984 – Michael Larson, “Press Your Luck” Yarışmasında Büyük Ödülü Kazandı: Michael Larson, televizyon oyun şovu “Press Your Luck”ta, bilgisayar tarafından rastgele döndürülen bir tekerlek oyununu manipüle ederek rekor bir miktarda para kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir